Implanty


IMPLANTY - TRZECIE ZĘBY CZY SPEŁNIENIE MARZEŃ BY ZĘBY ODRASTAŁY NA NOWO?

Co to jest implant? Jest to element zastępujący korzeń własnego zęba. Zostaje on chirurgicznie wprowadzony w kość wyrostka zębodołowego. Jest punktem wyjścia do wykonania stałego uzupełnienia protetycznego (korony, mostu) lub rekonstrukcji zgryzu, kiedy nie mamy już ani jednego własnego zęba.

Nieprawdopodobne, ale wyglądem implant przypomina niewielką śrubkę o średnicy ok. 3-4 mm i długości od 7 do 21 mm, pustą w środku, a nagwintowaną również od wewnątrz. Ów wewnętrzny gwint służy do umocowania protetyki. Tytan - oto, z czego zrobione są implanty. Dlaczego? Dlatego, że jest to pierwiastek doskonale tolerowany przez organizm, który nie traktuje go jak „ciało obce” i jest na tyle wytrzymały, żeby znieść obciążenia takie, jakim podlegają korzenie naturalnych zębów.

Ważne! Układ odpornościowy organizmu „nie widzi” tytanu, nie może, więc go odrzucić. Z biologicznego punktu widzenia implant NIE jest przeszczepem.                             

Ważne! Po umieszczeniu w kości implantu, automatycznie – jak po złamaniu, np. nogi-następują procesy naprawczo-gojące, zwane osteointegracją, które trwają od 3 do 6 miesięcy.                              

Ważne! Po tym okresie następuje tzw. obciążenie implantu i możemy myśleć o wykonaniu uzupełnień protetycznych, by przywrócić pacjentowi pełny uśmiech.

Trzeba wiedzieć, że zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (jak do leczenia), w osłonie antybiotykowej, często trwa krócej niż niejedna ekstrakcja.                 

Trzeba wiedzieć, że leczenie implantologiczne trwa długo, ale w zamian otrzymuje się solidną podbudowę pod rozwiązania protetyczne.

Trzeba wiedzieć, że każdy pacjent leczony implantologicznie powinien ściśle stosować się do zaleceń swojego lekarza dotyczących higieny jamy ustnej i częstych wizyt kontrolnych.