Higiena i profilaktyka w stomatologii


HIGIENA JAMY USTNEJ

Właściwe szczotkowanie zębów i oczyszczanie języka to najskuteczniejsze metody utrzymania higieny jamy ustnej. Dzięki temu ograniczamy ryzyko powstania próchnicy zębów i chorób przyzębia - głównej przyczyny utraty zębów. Podstawowy zestaw do usuwania płytki bakteryjnej, miękkich nalotów i resztek pokarmowych to szczoteczka i pasta do zębów zawierająca fluor.

Jednak na nic się zda najlepsza szczoteczka i znakomita pasta, jeśli będą one rzadko lub niewłaściwie stosowane. Dlatego też jedynie lekarz stomatolog może ustalić zalecenia odnośnie konkretnej szczoteczki czy metody szczotkowania - zależy to od wieku, stanu uzębienia i przyzębia.


To lekarz stomatolog wskaże najbardziej odpowiednią szczotkę, określi stopień jej twardości. Poleci on Państwu również odpowiednią pastę do zębów, bo oprócz typowej, profilaktycznej, tj. zawierającej fluor, może być Państwu potrzebna pasta o specjalnym przeznaczeniu, np. taka, która upora się z krwawiącymi dziąsłami, czy nadwrażliwością zębów na bodźce termiczne.


Codzienne, dokładne, kilkakrotne (co najmniej trzykrotne) szczotkowanie zębów można wspomóc płukaniem jamy ustnej płynami zawierającymi fluor, czy o specjalnym składzie, dzięki czemu kamień nazębny osadza się wolniej, czy też zęby stają się mniej nadwrażliwe.


Płukać jamę ustną można w sposób ogólnie znany lub wykorzystując urządzenie zwane irygatorem. Woda, chociaż może to być np. wyciąg z ziół, wydostając się z tego urządzenia pod ciśnieniem przez odpowiednią końcówkę powoduje oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych, powierzchni zębów i masaż dziąseł. Jest to zabieg nieprawdopodobnie poprawiający samopoczucie i każdy, kto raz spróbował nie potrafi już bez tego się obejść.


Nawykiem bezwzględnie godnym polecenia jest nitkowanie zębów, które można stosować, w ciągu dnia zamiast szczotkowania, ale wieczorem koniecznie po umyciu zębów, by sprawdzić skuteczność szczotkowania. Niektóre nici nasączone są miętą i fluorem, dzięki temu łączymy świeżość i profilaktykę w jedno.

Kto chce wiedzieć na ile dokładnie wyszczotkował zęby może posłużyć się tabletkami do wybarwiania płytki nazębnej - najpierw ssie się tabletkę a po chwili szuka się w jamie ustnej miejsc wybarwionych na kolor czerwono-fioletowy — to miejsca do ponownego szczotkowania. Tabletki dostępne są w aptece bez recepty.


Coraz większą wagę przywiązujemy nie tylko do wyglądu naszych zębów, ale również do świeżego oddechu. Regularne mycie zębów oraz języka, używanie irygatora oraz nici dentystycznych, regularne wizyty u stomatologa znacząco zmniejszają ryzyko posiadania tej niemiłej przypadłości. Najczęściej, bo aż w ok. 87% przypadków przyczyna przykrego zapachu z ust tkwi w jamie ustnej. Czasami krótkie profesjonalne czyszczenie zębów w gabinecie rozwiązuje problem. Lekarz stomatolog poinformuje Państwa o jeszcze innych sposobach odświeżania oddechu … i uśmiechu.


 PROFILAKTYKA STOMATOLOGICZNA


To coś w rodzaju szczepionki, która ma zadanie wzmocnić nasze zęby i uchronić przed próchnicą.


LAKIEROWANIE ZĘBÓW


Lakierowanie zębów to zabieg fluoryzacji kontaktowej, który najskuteczniej zapobiega próchnicy powierzchni gładkich, stycznych i przydziąsłowych-najtrudniejszych do czyszczenia. Lakiery do profilaktyki to preparaty zawierające fluor, w postaci płynu lub fluidu, które na powierzchni zęba w dostępie śliny uwalniają fluor przez pewien czas po zabiegu. Lakierowanie stosuje się, co najmniej 2 razy w roku. Jednak przy dużej skłonności do próchnicy, wysokim ryzyku próchnicy u dzieci i młodzieży zabieg należy przeprowadzać częściej, np. co 3 miesiące.
 
Zawsze przy noszeniu aparatów ortodontycznych, użytkowaniu protez ruchomych, przy obnażonych szyjkach zębów, złych nawykach higieniczno-dietetycznych oraz w miejscach gdzie lekarz stomatolog stwierdza tzw. plamy próchnicowe stosujemy profilaktykę fluorową w postaci lakierowania. Należy pamiętać, że o każdym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje lekarz stomatolog.
 
LAKOWANIE ZĘBÓW


Lakowanie zębów to przełom w profilaktyce próchnicy. Dzięki temu zabiegowi pokolenie naszych dzieci ma szansę mieć wszystkie zęby do późnej starości. Dlaczego? Bo pierwszymi zębami, w których stosuje się lakowanie są „szóstki”, a są to zęby bardzo podatne na próchnicę, leczone w 99% w starszych populacjach i zęby, które tracimy w pierwszej kolejności. A zabieg lakowania redukuje próchnicę bruzd do 90%. Skuteczność działania można utrzymać uzupełnieniem laku (dolakowaniem) w razie jego utraty.


Co jest tak cudownego, wspaniałego w zabiegu lakowania? Nic szczególnego. Po prostu anatomiczne bruzdy, zagłębienia i szczeliny zostają wypełnione, ”zalane” półpłynnym, fluorowym materiałem, zwanym lakiem szczelinowym. Lak szczelnie wypełnia nierówności powierzchni zęba, dzięki temu nie zalega tam osad i niejako w sposób mechaniczny ząb chroniony jest przed próchnicą.


Lakowanie jest zupełnie bezbolesne i komfortowe dla pacjenta. Obecnie, by ułatwić i skrócić czas zabiegu stosuje się laki światłoutwardzalne (co ważne jest szczególnie przy pracy z najmłodszymi pacjentami). Lakowanie dotyczy głównie zębów przedtrzonowych i trzonowych (ze względu na ich budowę anatomiczną). Wskazania do zabiegu ustalane są indywidualnie, decyduje o tym lekarz stomatolog.
 Wskazana jest kontrola szczelności laku, co 6 miesięcy.